UçBeton Logo
Ne Sunuyoruz?

Hafif beton, ağırlığı hafif ve yalıtımı yüksek dolgu malzemesidir. Köpük betonun kullanım alanları ve test değerleri için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Önemli Sayfalar
Sosyal Medya

Yeni Nesil Hafif Beton

Yeni Nesil Hafif Beton

 

HAFİF BETON

KÖPÜK BETON HÜCRESEL BETON  POLARBETON

UçBeton olarak biz Yeni Nesil Hafif Beton ve  Beton Ürünleri Üretimi, AR-GE ‘si ve uygulaması yapmaktayız

HAFİF BETON

Normal betona göre daha düşük birim ağırlığa (2500kg/m3 – 1800kg/m3 ) sahip olan yapı malzemelerine denir. Hafif Beton; Köpük Beton. Hücresel Beton ve Polarbeton olmak üzere 3 ‘e ayrılır. Hafif Beton, çimento, su ve hafif agrega (kum, kırma taş, perlit, kömür cürufu vb.) karışımından oluşur. Hafif Betonun avantajları arasında ısı ve ses yalıtımı sağlaması, yapılarda ölü yükü azaltması, deprem performansını artırması ve yangına dayanıklı olması sayılabilir.

Köpük Beton

Çimento, su ve agrega karışımından oluşan harç içine uygun köpük jeneratörü ile elde edilen kararlı köpüğün hava boşlukları oluşturularak beton içerisine homojen şekilde yerleştirilmesiyle üretilir. Köpük Betonun avantajları arasında su iticilik, yüksek akışkanlık, kolay işlenebilirlik ve çevre dostu olması sayılabilir.

Hücresel Beton

Beton içinde gaz veya köpük oluşturan maddelerin katılmasıyla elde edilen yapı malzemesidir ve iki türe ayrılır: Gaz Beton (gaz oluşturan maddelerle karıştırılmış ) ve Hücresel Köpük Beton (bir köpük bileşiği ilavesiyle oluşturulmuş). Avantajları arasında yüksek ısı ve ses izolasyonu sağlaması, kolay şekillendirebilmesi ve düşük maliyetli olması sayılabilir.

Polar Beton:

Polar Beton, donma-çözülme döngülerine dayanıklı olan betondur. Polar Beton, normale göre daha fazla çimento ve daha az su içerir. Avantajları arasında soğuk iklimlerde kullanılabilmesi, uzun ömürlü olması ve bakım gerektirmemesi sayılabilir.

Bu dört yapı malzemesi de hafif, ısı ve ses yalıtımı sağlayan ve yanmaz yapı malzemesidir. Bu dört yapı malzemesinin farklı özellikleri arasında ise yoğunlukları, dayanımları, üretim yöntemleri ve kullanım alanları sayılabilir.

Hafif Beton Köpük Beton Hücresel Beton Polar Beton Nerede Kullanılır?

 

 

Beton Türü

Kullanım Alanları

Hafif Beton

Yol, köprü, tünel, baraj, liman, havaalanı, metro, endüstriyel yapılar, yüksek katlı binalar, prefabrik yapılar, Konut Ve İşyeri Zemin Şap Uygulamaları

Köpük Beton

Yalıtım, dolgu, temel, duvar, prefabrik elemanlar, zemin ve çatı kaplamaları, Konut Ve İşyeri Zemin Şap Uygulamaları

Hücresel Beton

Yalıtım, dolgu, duvar, prefabrik elemanlar, Konut Ve İşyeri Zemin Şap Uygulamaları

Polar Beton

Yalıtım, dolgu, duvar, prefabrik elemanlar,  Konut Ve İşyeri Zemin Şap Uygulamaları

Konut Ve İşyeri Zemin Şap Uygulamalarındaki Hafif Beton Kullanımları

 

Konut (Bina) Zemin Şapı, Teras Eğim Şapı, Yapı Çevresindeki Saha Dolguları, Peyzaj Atlı Dolgularda Ürünlerimizden Köpük Beton Uygulaması Yapılmaktadır.

Buradalar da kullandığımız yapı malzemesinin avantajları, Ekonomik, Hafif (Bina Ölü Yükünün Azaltarak Yapının Deprem Dayanıklılığını Arttırır), Isı ve Ses Yalıtımı Sağlaması, Kolay ve Hızlı Uygulanabilir, Yanmaz ve Çevreci (Karbon Salınımını 60% oranında azaltılabilmektedir) olmasıdır.

Çevreci Yapı Malzemesi Hafif Beton

Hafif Beton ve Beton Ürünleri üretim, nakliye ve uygulama sırasında daha az enerji tüketmesinden dolayı Karbon Salınımı diğer rakiplerine oranla daha azdır. Üretimi sırasında kullanılan hammaddeleri proje bazlı maliyetine bakmaksızın organik olarak seçtiğimiz için üretimi sırasında ya da daha sonra toprağa karışması ya da canlılarla teması sonucunda ne bugün nede 100 yıl sonra bir tehlike teşkil etmemektedir. Bunlarla beraber beton içindeki boşluklardan dolayı ekstra hiçbir uygulama yapmadan ısı ve ses yalıtımı sağlarken kesinlikle yanmamaktadır böylece binaların enerji tüketimini azaltarak hem çevremizi hem de cebinizi korumaktadır.

Hafif Beton uygulaması yapıldıktan sonra ekstra ısı, ses ve yangın yalıtım uygulamaları yapılmasına gerek kalmadığı için bu uygulamaların üretim ve uygulama sırasında doğaya verdiği zararın önüne geçmekteyiz. En Önemli Özelliklerinden Biri De Geri Dönüştürülebilir bir Yapı Malzemesidir. İmhası veya yıkımı gerektiğinde tekrar hammadde olarak kullanılabilmektedir.

Isı – Ses – Yangın Yalıtımı

Beton içindeki boşluklardan dolayı ekstra hiçbir uygulama yapmadan ısı ve ses yalıtımı sağlarken kesinlikle yanmamaktadır böylece binaların enerji tüketimini azaltarak hem çevremizi hem de cebinizi korumaktadır. Hafif Beton uygulaması yapılıktan sonra ekstra ısı, ses ve yangın yalıtım uygulamaları yapılmasına gerek kalmadığı için bu uygulamaların üretim ve uygulama sırasında oluşan zaman kaybının ve doğaya verdiği zararın önüne geçmekteyiz.

HAFİF BETON ‘DA Fiyat – Performans – Sağlamlık- Dayanıklılık

Hafif Beton ve Beton Ürünleri bugüne kadar yaptığımız AR-GE çalışmalarında ve Dünyada yapılan çalışmalarda taşıyıcı değildir, bundan dolayı kullanım alanları sınırlıdır. Ancak projelerde ve/veya teknik şartnamelerde belirtilen sağlamlık dayanım gereksinimleri hafif beton sınırları içerisinde ise en yüksek performansı en düşük maliyette çevreye zarar vermeden, hızlı ve kolay uygulanabilecek en uygun üründür. Normal beton uygulamalarından 60% a varan fiyat avantajı bulunurken ömrü normal beton ile aynıdır.

Dünyada Hafif Beton ve Beton Ürünlerinin Kullanımı

 

Beton TürüEn Çok Kullanıldığı ÜlkelerEn Önemli Projeler
Köpük BetonTürkiye, İngiltere, Hindistan, Çinİstanbul Havalimanı, Londra Olimpiyat Stadyumu, Delhi Metro, Shanghai Disneyland
Hücresel BetonAlmanya, Rusya, ABD, JaponyaBerlin Duvarı, Moskova Kremlin Sarayı, Empire State Building, Tokyo Skytree
Polar BetonKanada, İsveç, Norveç, FinlandiyaCN Tower, Icehotel, Oslo Opera House, Helsinki Central Library

Türkiye ‘de Hafif Beton ve Beton Ürünlerinin Kullanımı

Türkiye’de 1970’li yıllardan beri kullanılmaktadır. Özellikle deprem bölgelerinde, yüksek katlı binalarda, endüstriyel yapılar ve altyapı projelerinde tercih edilmektedir. Özellikle zemin iyileştirme, ısı ve ses yalıtımı, şap uygulaması ve prefabrik yapılar için uygun bir malzemedir.

Kullanılan Projelerin Bazıları

 • İstanbul Boğaz Köprüsü
 • Marmaray Tüneli
 • Sabancı Center
 • Emaar Square Mall
 • Perpa
 • Ankara Esenboğa Havalimanı
 • İzmir Optimum AVM
 • Eskişehir Yeni Stadyum
 • Ankara Atatürk Orman Çiftliği
 • İstanbul Küçükçekmece Gölü Parkı
 • Antalya Expo
 • Erzurum Kış Olimpiyatları Köyü
 • Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüsü
 • Ağrı Dağı Milli Parkı